В гр. Родосто /Текирдаг/, Република Турция, в конферентната зала на хотел „Гранбела“, в периода 06.10–09.10.2024 г., за осемнадесети път се проведе традиционната Практическа конференция на Националната асоциация на секретарите на общини в Република България /НАСО РБ/.
На 07.10.2024 г., Румяна Дъчева - заместник-председател на Управителния съвет на НАСО РБ и секретар на Община Севлиево, официално откри събитието, на което партньор и символичен домакин беше Община Сюлейманпаша. След встъпителните думи и пожеланията за ползотворна и успешна работа, се премина към темите по предварително обявената програма.
Модератор на двата панела беше Кремена Събева, заместник-председател на Управителния съвет на Националната асоциация на секретарите на общини в Република България и секретар на Община Карнобат, която представи и даде думата на гост-лектора и водещ проф. д-р Валентин Василев - професор по „Национална сигурност“ („Кризисни ситуации и управление на човешките ресурси“) във Висшето училище по сигурност и икономика /ВУСИ/, гр. Пловдив и ръководител на „Център за лидерство и публични политики“ в същото учебно заведение; автор на множество публикации в научни издания в България и чужбина, в областта на мениджмънта на човешките ресурси, кризисните ситуации, екипната форма на работа; мотивацията и организационното поведение, публичния мениджмънт и публичните политики; притежаващ богат практически опит в публичния сектор; лектор и консултант в Института по публична администрация към Министерски съвет.
25 секретари на общини и райони, ръководители и служители в общински администрации от цялата страна имаха възможност да участват в презентациите и дискусиите на тема „Управление на човешките ресурси – от търсене на решения към устойчиви политики и добри практики“.
По време на първия панел беше разгледано развитието на човешките ресурси в съвременен организационен контекст, както и неговите аспекти в публичната администрация, включително и зелено управление на човешките ресурси.
Лекторът представи концептуални идеи за развитие на устойчиви политики, последните тенденции и предизвикателства при управление на човешките ресурси. Беше поставен фокус върху инвестицията в хората, техните умения, знания и мотивация, както и добрите работни практики, които да ги поддържат и развиват дългосрочно.
Особено място беше отделено на въпроса за задържането на ключови служители и стимулирането на техния личен и професионален растеж, който играе ключова роля за успешното управление на човешкия капитал.
През втория панел проф. д-р Валентин Василев насочи вниманието на участниците към сравнително новите за публичната администрация компоненти като Емоционална интелигентност, Мотивация 4.0; политики за резилиънс, майндфулнес и well-being.
Беше отбелязано важното значение на „човешката страна“ на управлението, ролята на лидерите като катализатори на положителни промени и необходимостта от усъвършенстване на т.нар. „меки“ умения.
При висок интерес и голяма активност премина дискусията и работата в екипи по практическото упражнение, с което беше поставен финал на тази част от програмата на Практическата конференция.
В този ден се състоя и първата работна среща с представителите на партньорската община. От страна на Община Сюлейманпаша участваха заместник-кметът на Сюлейманпаша Емин Бенан Утку, Нурджан Йълдъз - директор на дирекция Обществени връзки, Екрем Билиджен - секретар, Мерт Чакърбай - експерт информационни технологии. В своята презентация заместник-кметът Утку даде информация за град Родосто/Текирдаг, функционирането на Община Сюлейманпаша, нейните приоритети, организация и структура. На участниците беше изяснен териториалния обхват на общината, а именно гр. Родосто/Текирдаг, както и мястото, което тя заема в административно отношение.
Кремена Събева, заместник-председател на Управителния съвет, представи Националната асоциация на секретарите на общини в Република България, нейната мисия и визия, членовете и услугите, които тя им предоставя. Беше дадена възможност на присъстващите да изгледат видео-визитката на Асоциацията и да се запознаят с нейната дейност.
На срещата, на която бяха обменени опит и добри практики относно управлението на човешките ресурси, е-управление и дигитализацията на местно и национално ниво, предоставяните услуги за гражданите и бизнеса, бяха обсъдени и успешни проекти, реализирани от Община Сюлейманпаша и българските общини.
В края на деловата част бяха представени някои от фестивалите, организирани от Община Сюлейманпаша, а заместник-кметът Емин Бенан Утку отправи към присъстващите и техните общини покана за участие в събитията през 2025 г. Очертано беше поле за сътрудничество в дългосрочен план между общините в България и Турция и евентуални общи дейности и проекти.
Румяна Дъчева, заместник-председател на Управителния съвет на Националната асоциация на секретарите на общини в Република България, връчи плакети и подаръци на представителите на Община Сюлейманпаша. Такива съответно бяха направени и от общината на всички участници.
Вторият ден от работната среща, 08.10.2024 г., започна с разглеждане на историческата сграда на Община Сюлейманпаша и време с домакините на чаша чай. Заместник-кметът Емин Бенан Утку и част от екипа на общината споделиха своите положителни впечатления от дейността на Националната асоциация на секретарите на общини в Република България и проведената Практическа конференция, както и радостта да бъдат партньор на събитието.
В приятелска атмосфера премина и организираното от Община Сюлейманпаша посещение на местни забележителности: Музея на снимките в стария Текирдаг, Къщата музей Намик Кемал, Музея на етнографията и археологията и Музея на Ференц Ракоци.
Благодарности към всички участници за активността, към гост-лектора проф. Валентин Василев за интересните презентации и към представителите на Община Сюлейманпаша за подкрепа при организирането на XVIII Практическа конференция на Националната асоциация на секретарите на общини в Република България.